Czy fotowoltaika faktycznie się opłaca?

O fotowoltaice mówi się coraz więcej. Jeszcze do niedawna panele fotowoltaiczne były sporą nowością w Polsce i choć kojarzyły się z dużą opłacalnością, to na zwrot takiej inwestycji trzeba było czekać latami. Jak sytuacja wygląda obecnie? I skąd wzięła się tak duża popularność tego rodzaju wytwarzania i magazynowania energii? Dowiedz się, jak prezentuje się nowoczesna fotowoltaika w Polsce i wybierz najbardziej efektywne i opłacalne rozwiązanie energetyczne.

Wartościowa inwestycja na długie lata

Na początku warto zauważyć, że fotowoltaika jest szczególnie opłacalna dla dużych firm i średniej wielkości przedsiębiorstw. W ich przypadku inwestycja w energię słoneczną może zwrócić się po nawet 6 latach. Choć oczywiście czas wydłuża się w zależności od potrzeb energetycznych danej firmy. A co w przypadku indywidualnych gospodarstw domowych? Tutaj zwrot wkładu własnego szacuje się okolicach od 10 do 13 lat. Ceny prądu regularnie rosną i w najbliższej przyszłości sytuacja na rynku energetycznym nie będzie napawała optymizmem. Dlatego warto szukać alternatywnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne. I chociaż koszt związany z ich zakupem, montażem, czyszczeniem oraz wymianą nie należy do najniższych, to w dalszej perspektywie jest to zdecydowanie opłacalna i wartościowa inwestycja. 

Od czego zależy opłacalność instalacji?

Opłacalność instalacji fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Przy wycenie kosztów należy wziąć pod uwagę: wydajność oferowanego systemu, aktualne ceny prądu (oraz prognozy na przyszłe lata), pomysły na magazynowanie nadwyżek energetycznych czy dotacje krajowe lub unijne, z których możemy obecnie skorzystać. Dużym plusem jest to, że wydajność fotowoltaiki jest w naszym kraju na wysokim poziomie, z kolei koszty związane z instalacją regularnie spadają. Dlaczego? Bo na rynku pojawia się nowa konkurencja. Popyt rośnie, więc goni za nim podaż. To powoduje, że montaż paneli staje się tylko bardziej opłacalny, choć oczywiście istnieją i wyjątki. Jeśli nie jesteś pewien, czy w twoim przypadku instalacja fotowoltaiczna ma sens, możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów, które pomogą ci obliczyć koszty inwestycji w twoim gospodarstwie domowym lub firmie. Co bierze się pod uwagę przy takich wyliczeniach? Między innymi: nachylenie dachu (od płaskiego do bardzo nachylonego, czyli takiego powyżej 35 stopni), kierunek nachylenia (północ, południe, wschód, zachód) oraz zacienienie. Im więcej cienia na twoim dachu (na przykład z okolicznych drzew lub budynków), tym mniej energii uda się pobrać. 

About the Author

You may also like these